Bezdech strzegom

Przyczyny a także skutki bezdechu sennego

Dużo ludzi cierpi na różnorodnego rodzaju zaburzenia ze snem. W zdecydowanej większości przypadków dotyczą one zasypiania. Niemniej jednak to, co dzieje się z systemem w trakcie snu jest dodatkowo niezmiernie znaczące przy szukaniu przyczyn zakłóceń snu. 
Postęp snu jest głęboko zaburzony w przypadku choroby zwanej bezdechem sennym. Bezdech senny nie jest schorzeniem, które pozostało jeszcze doskonale poznane. Zdecydowana większość osób, którzy cierpią na bezdech nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest to o tyle niebezpieczne, że bezdech w krańcowych przypadkach może doprowadzić do poważnych utrudnień, włączywszy w to nagły zgon. 
Bezdech senny jest przede wszystkim skutkiem zwiotczenia mięśni języka a przy tym gardła. W ciągu dnia zwiotczenie to jest niezauważalne, lecz w nocy, w trakcie przyjęcia pozycji leżącej do snu i przy sukcesywnym rozluźnieniu mięśni w całym ciele jakie pojawia się podczas usypiania, zwiotczałe mięśnie języka a także gardła po prostu się zapadają. Sprawia to, że przepływ powietrza do płuc jest silnie zredukowany, lub ustaje całkowicie. Osoba śpiąca zaczyna się dusić, stężenie tlenu we krwi niesłychanie szybko spada, a wzrasta zawartość dwutlenku węgla. W rezultacie dochodzi do gwałtownego i bardzo nieprzyjemnego wybudzenia. W trakcie jednej nocy taka okoliczność może powtórzyć się niejednokrotnie.
Nadzwyczaj często osoby nawet nie pamiętają, że się obudziły, jednakże ludzie chore na bezdech senny zazwyczaj skarżą się również na koszmary nocne, które są bez wątpienia efektem tymczasowego niedotlenienia. Ta częściowa utrata pamięci sprawia niemniej jednak, że bezdech jest niesłychanie trudny do zdiagnozowania. Często lepszą oznaką tego, że istnieje problem jest bardzo głośne chrapanie, na które cierpi niesłychanie dużo osób zmagających się z bezdechem. Nagłe przerwy w chrapaniu, jakie występują podczas napadu bezdechu, w wielu przypadkach niepokoją małżonka śpiącego razem z chorym, co pozwala spostrzec, że dzieje się coś nieprawidłowego. 
Z nieznanych do końca powodów, na bezdech senny choruje dwa razy więcej mężczyzn niż pań. Niesłychanie często są to też osoby cierpiące na znaczną nadwagę albo też osoby śpiące na wznak. Alkohol oraz niektóre środki nasenne też mogą w dużej mierze przyczynić się do nasilenia objawów bezdechu
Bezdech senny jest tak groźny z powodu niedotlenienia, które rodzi. Może powodować różnego wariantu uszkodzenia w ciele, nadwątla też serce, wobec tego z powodu bezdechu sennego mogą się pojawić choroby układu krwionośnego takie jak arytmia, nadciśnienie, a nawet może dojść do zawału. 
Żeby orzec nieprawidłowości anatomiczne, które budzą bezdech, należy przeprowadzić badanie endoskopowe. Leczenie przebiega w zależności od tego co wykaże to badanie. Jednakże wypada pamiętać, że przy stosowniej diagnozie oraz szybkiej interwencji, bezdech senny to schorzenie z którym każdy można sobie dać rdę.